Yukarı

UŞAK GEZİ YAZISI

UŞAK GEZİ YAZISI

 

Uşak Ege Bölgesi’nde potansiyeli olan ancak zincirlerini kıramamış bir şehir.Turizm konusunda da pazarlama eksikliği var ama; bu durum bizim Uşak’ı keşfe çıkmamıza engel olamadı.Çıktığımız Ege turunda yolumuz düştü.Uşak’ın keşfedilmesi ve görmemiz gereken bir yer olduğunu gezdikten sonra daha iyi anladık.Yol üstü durağımız olmasına rağmen ayrı bir keyif verdi.Daha sonra sadece buraya özel birkaç günlük gezi planladık. Bu kısa zaman da nereleri gezdik?

 

ULUBEY KANYONU

 

Ulubey Kanyonu  yeni keşfedilen ve turizme açılan çok büyük bir kanyon.Kendisine bağlanan diğer kanyonlar ile birleştiği için  ABD’de ki Grand Kanyon’dan sonra Dünya’nın en büyük 2.kanyonu.Kanyona yürüyerek ya da araçla inebilirsiniz. Biz yanlış yola girerek araçla inildiğini keşfetmiş olduk.Araç yolu bazı yerlerde tehlikeli olabiliyor.Yürüyerek patika yollardan kanyonu keşfedebilir,kanyon manzarası  ile kamp yapabilirsiniz.Günübirlik kanyonu görmek isteyenler için hakim bir tepeye cam seyir terası yapılmış. Ayağınıza galoş giyip cam teras üzerinden Ulubey’in manzarasını izleyebiliyorsunuz.Giriş ücretleri makul seviyede. Cam terasın bulunduğu tepede özel işletmeye ait bir restoran,alışveriş yapabileceğiniz yöresel ürünler satan dükkanlar ve kafeteryalar var.Uşak merkezinden toplu taşıma ile kanyona ulaşmak mümkün.

 

CLANDRAS KÖPRÜSÜ

 

Karahallı ilçesin de Banaz Çayı üzerinde Frigler tarafından yapılmış bir köprü.Anadolu’da bir çok yer de gördüğümüz kemer köprülerde farklı olarak daha doğal olarak yapılmış.Köprü ayakları karşılıklı olarak iki büyük kayanın üzerine inşa edilmiş ve tüm ağırlık kayalara yüklenmiş.Köprünün iki tarafında da üzeri çeşitli figürlerden oluşan kayalıklardan patikalar var yürüyerek çay kenarına inebilir ve yüzebilirsiniz. Ancak sığ yerleri tercih etmeniz de fayda var;çünkü suyun debisi yüksek.Yetkililer de bundan faydalanmak için çayın kenarına ufak bir hidroelektrik santrali kurmuş.Huzur aradığınız bir yer de yüksek sesle çalışan makineler sizi rahatsız edebilir.Yine de bu durum buranın güzelliğini değiştirmez.Santral dışında orman işletmeye ait bir mesire yeri var.Hem piknik hem de kamp yapabiliyorsunuz.Çayda yüzmek istemeyenler için de ufak ama yeterli bir yüzme havuzu var.Giriş ücreti otomobil için 10 TL. Ulaşım asfalt yollar ile sağlanıyor ama bazı bölgeler de az da olsa kötü yollar var.Yol çalışmaları devam ediyordu bizden sonra düzelmiş olabilir.

 

TAŞYARAN VADİSİ

 

Uşak-İzmir  karayolu üzerinde bulunuyor.Vadi yüzyıllar boyunca akan suyun kayaları oyması sonucu oluşmuş.Her metresin de farklı şekiller var.Yeni yeni turizme açılıyor.Bir çok tesis,oyun parkı ve kafeterya yapılıyor.Anayoldan ayrıldıktan sonra ki yol durumu yol çalışmaları nedeni ile kötüydü ama bu durum geçici. Vadiye inerken kayalardan oluşan merdivenlerden iniyorsunuz.Yan taraflar güvenlik için demir korkuluklar ile çevrilmiş.Az bölümü turizme açık.Korkulukları aşarak vadiyi keşfetmek isterseniz mutlaka bir rehberiniz ve gerekli ekipmanınız olsun.Bazı bölümler yüksek,derin ve tehlikeli.Biz giriş ücreti ödemedik sanırım tadilatta olduğu için herhangi bir görevli yoktu.Bu yüzden fiyat bilgisi veremiyoruz.

 

Bizim için Uşak harika bir geçiş güzergahı oldu.Vakit az ama gezi keyifliydi.Uşak’ı her yönüyle keşfetmek için başka bir zamana söz verdik.O gezimizi de sizlerle paylaşacağız.

 

 


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)