Yukarı

TÜRKİYE’NİN BİR UCU KARS

TÜRKİYE’NİN BİR UCU KARS

Ülkemizin doğusunda ki bu kent biz gezginler için ayrı güzellikler barındırıyor. Daha yolculuk planlamasın da nasıl gideceğimizi düşünürken en güzel hediyeyi veriyor.Trenle seyahat.Evet evet Doğu Ekspresi’nden bahsediyoruz.Harika manzarala dolu,bol bol yol hikayesi biriktireceğiniz bir günlük bir yolculuk.Biz de bu imkanı bulmuşken denemesek olmaz dedik ve düştük yola.

 

Doğu Ekspresi hakkında tüm bilgileri DOĞU EKSPRESİ İLE YOLCULUK yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kars tren garına indiğimiz de daha önceden ayarlamış olduğumuz taksici bizi bekliyordu. Gar da bir çok taksi müşteri beklediği için bizim taksicimiz telefonun fenerini aç kapa yaparak bizi selamladı ve ilk dakikalarımız da böyle keyifli başladı.Kars insanı misafirperverliğini ilk anlarda bize gösterdi.Taksici Cengiz Çelebi beyin bir yakınının peynir ve yöresel ürünler satan bir dükkanına davet edildik.Çay,peynir,helva vs. bir sürü ikramda bulundular. (Satış amaçlı değil içlerinden geldiği için almak zorunda değildik ve almadık da).

Ertesi gün şöyle bir dışarı çıktığımız da anladık ki burada gezilecek çok yer ver.Sokaklar Rus medeniyetini ve mimarisini temsil ediyor.Osmanlı ve diğer devletlere ait yapılarda var ancak Ruslar diğer devletlerin özellikle de Osmanlı’nın yapılarını tahrip ettiği için günümüze kadar az sayıdı eser kalmış.

Merkezi sonra gezeriz uzaklar bizi bekler.Hedef Çıldır Gölü ve buzda balık avı.Taksicimiz Cengiz bey yakını olan balıkçılara bizim geleceğimizi haber vermiş.Normal de ağı erken topluyorlar ama o gün bizi beklediler ve biz de balık avına katılmış olduk.Taksicimizin bir işi olduğu için bize amcası Kurban amca refakat etti. Kurban amca ile yol boyu köy hikayeleri,peynir ve besicilik,Kars’ta Rusların bıraktığı savaş ganimeti altın rezervleri ve definecilik üzerine  sohbet ettik.

Çıldır Gölü’ne geldiğimiz de bizi gölün ortasına kızakla getirecek olan atı bekledik.Atımız  teşrif ettiğin de kızakla göl üstünde ki buz kulelerine gittik.Testere ile buzu kesen ve parçalayan balıkçılar ağı toplama kısmında işi bize bıraktılar.Görmek ve yemek istediğimiz meşhur sarı balıklardı ama ağımıza genelde alabalıklar ve birkaç yengeç takıldı.Ağı toplamak ve gölde tuttuğunuz balıkları taze taze yemek harika bir duygu.Ufak bir restaurant var göl kıyısında aile işi.Gölün kalınlığı 1 metreye yakın ve gayet güvenli kışın burada araçlar ile gösteri yapılıyormuş. Balıkçılara yemek ve balık avı için içimizden gelen bir ücret ödedik ve helalleştik.

Belli bir tarife yok.Çıldır gölünden Ani Harabeleri’ne doğru yola çıktık.Ani mutlaka görülesi bir yer.Eski medeniyetler buralarda muhteşem yapılar bırakmışlar.Kars’ın beyazı altında güzel bir manzara bizi bekliyormuş.Ani’yi 2 saatte ancak gezebildik ve böylece günü kapattık.

KARS MERKEZ GEZİLECEK YERLER

 

Şehre hakim bir tepede olan Kars kalesini mutlaka görün hatta buz tutmuş merdivenlerinden kayın. Çok keyifli oluyor. 12 Havari Kilisesi (Camii)’ni görün ve mutlaka içine girin.Evliya Camii,Taş köprü,Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı,Kars Kalesi’nin eteklerinde bulunan Beylerbeyi Sarayı,Fethiye Camii,Harakani Türbesi ve Camii gezilecek bir çok yeri var.

YEMEK

 

Kars’ta başka bir yemek kültürü var.Kaz eti ve kaz yemekleri başta geliyor.Isırgan otu çorbası,piti,kete,gravyer peyniri ve Kafkas balı gibi bir çok lezzet var. Yemek için tavsiyemiz Kars Kaz Evi ve Hanımeli Restaurant.Özellikle Kars Kaz Evi bazı akşamlar  Kafkas dans gösterileri ve eğlenceler düzenliyor.Restaurant kazların korunması için sosyal sorumluluk projesi üstlenmiş ve hikayesi de böyle başlamış.

KONAKLAMA

 

Biz Grand Kale Otel’de kaldık.Bir çok pansiyon ve otel var.Fiyatları uygun.En pahalılarından ev en eskilerinden biri Rus Cheltikov ailesinin eski malikanesi olan Hotel Cheltikov.

KARS İNSANI

 

Kars halkı misafirperver ve de saygılı.Ön yargınız olmasın.60 yaşında insanlar size abla-ağabey diye hitap ediyor.Bakkalından çöpçüsüne herkes size yardımcı olmak için çabalıyor.Böyle devam etmesi en büyük dileğimiz.


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)