Yukarı

”PAMUKTAN BİR KALE” PAMUKKALE GEZİSİ

”PAMUKTAN BİR KALE” PAMUKKALE GEZİSİ

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenleri;suyunda bulunan kalsiyum ile karbonhidratın kayaların üzerine çıkması ve suyun içinde yer alan karbondioksit ve karbonmonoksitin uçması ve Uçan gazların travertenlerde birikmesi ve beyaz bir görünüm alması sonucu oluşur. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir.

 

Travertenlere Giriş Saatleri

 

Kışın 08:00 – 17:00 Yazın 08:00 – 21:00. Pamukkale travertenlere giriş ücreti 35 TL.Müze kartınız varsa travertenlere giriş ücretsiz.Travertenlere ayakkabı veya terlikle girmek yasak. Girerken ayakkabılarınızı çıkarıp travertenlerden yukarıya ulaştığınızda tekrar giyebiliyorsunuz. Buraya gelirken Bir poşete ihtiyacınız olabilir zira ayakkabı ve terliklerinizi elinizde yukarıya kadar taşımak istemeyebilirsiniz.Travertenlere girmeden önce aşağıdan içmek için su almanızı öneririz. Çünkü yukarıda bir suya 3 TL  hatta 5 TL vermek istemezsiniz.Travertenlerde bulunan su kireçli. Bu kireçli suyun eklem ağrılarına iyi geldiği söyleniyor. Ancak bu kireci vücudunuza özellikle de yüzünüze sürüp güneşin altında dolaşmayın deriz çünkü acısı sonradan belli olan güneş yanığı olma ihtimali yüksek.Tecrübe ettik ?

 

 

 

Antik Havuz

 

Travertenlerden yukarı vardığınızda sizi Hierapolis antik kenti ve antik havuz karşılıyor.Antik havuz M.S 7. Yüzyılda bir depremin sebep olduğu güzelliklerden biri. Deprem sırasında oluşan çukura termal sular birikmiş ve Antik Havuzu meydana getirmiş. Suyunun şifali ve bir çok cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Su temiz ve içini görebiliyorsunuz. Ayrıca termal suyun sıcaklığı vücut ısısına yakın yani yaklaşık 36 derece.Havuza giriş ücreti 32 TL. Travertenlere girişte verilen ücret ve müze kart burada geçerli değil. Hem travertenlere hem de havuza girmek için toplam 67 TL ödemeniz gerekiyor.

 

 

Hierapolis Antik Kenti

 

Pamukkale travertenlerinin üst kısmında yer alan Hierapolis coğrafi konumu ile kendisini çevreleyen çeşitli tarihi bölgeler arasında yer almakta. MÖ. II. YY. başlarında kurulduğu ve Amazonlar kraliçesi Hiera’dan dolayı, Hierapolis adını aldığı bilinmekteymiş.Deprem kuşağı üzerinde bulunan kent, Neron dönemi depreminden büyük zarar görmüş ve tamamen yenilenmiş. Üst üste yaşadığı bu depremlerden sonra kent, tüm Hellenistik niteliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümünü almış.

 

 

 

Karahayıt – Kırmızı Su

 

Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyinde bulunan Karahayıt kasabasındadır.Karahayıt’ta bulunan kırmızı su ve kırmızı traverten çökeltmesinden çıkan sudaki demir, daha sonra travertenleri boyamakta ve kırmızı renk vermektedir. Pamukkale’deki termal su ise Karahayıt’takine göre daha genç ve içindeki demir miktarı daha azdır, bu nedenle traventerlerde oluşan çökmenin rengi beyazdır.

 

Ulaşım

 

Denizli merkezden Pamukkale yaklaşıl 17-18 km.Denizli’ye otobüs ile gelecekseniz bazı firmaların Pamukkale’ye servisleri mevcut. Eğer servis imkanı yoksa otogardan Pamukkale minibüslerine binerek travertenlere ulaşabilirsiniz.

 

Yer altındaki Pamukkale: Kaklık Mağarası

 

Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık beldesinde bulunan Kaklık mağarası Pamukkale’de bulunan travertenlerden oluşmuş bir yer altı mağarasıdır. Mağara içinde kayalarda zamanla yosun ve sarmaşıklar büyümüş . Bu yeşillikler de mağaraya ayrı bir görsellik katmış. Belirmek gerekirse Yoğun kükürt kokusu mağaranın girişinden kendini belli ediyor. Uzun süre kalamayabilirsiniz.Belediyenin hizmetinde bulunan mağaraya giriş ücreti 3 TL.Mağaranın yakınlarında ziyaretçiler için yapılmış yüzme havuzu, kafeterya bulunmaktadır.

 

Konaklama Önerileri:

Melrose Viewpoint

Venüs 

Bunlara ek olarak bir çok pansiyon ve otel mevcut.

 


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)