Yukarı

LAVANTA DİYARI KUYUCAK KÖYÜ

LAVANTA DİYARI KUYUCAK KÖYÜ

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü, Isparta’ya 47 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Köye girerken sağınız ve solunuzda kalan lavanta tarlalarının rüzgara karışan kokusu tüm köyü sardığı için buraya aynı zamanda Lavanta Kokulu Köy demişler.

Gül diyarı olarak anılan Isparta’nın lavanta diyarı olması Gül Tüccarı Zeki Konur’un 1975 yılında Fransa’dan getirdiği lavanta fideleri otuz aileye on beşer kök şeklinde dağıtılmasıyla ve başlangıçta gül tarlalarının kenarlarına ekilmesiyle başlamış. 1990‘lı yıllardan itibaren de ticari amaçlı ekimlere geçilmiş. Kurak, susuz, bir şey üretilemeyen tarlalara boş kalmasın diye ekilen lavanta fideleri zamanla geniş alana kadar yayılmış.

 

Isparta lavanta üretiminde Türkiye’nin yaklaşık %93 lük kısmını karşılıyormuş. Toplanan lavantaların bir kısmı kurutularak hoş koku yayan lavanta keseleri için ayrılırken bir kısmınında yağı elde edilerek kozmetik için ayrılıyormuş. Bu köyle lavantalı herşey bulmanız mümkün. Lavantalı taçlar,sabunlar, lavanta çayı,lavantalı Türk kahvesi,lavantalı dondurma ve birde lavanta balı.

Lavanta balı Lavanta çiçeğinin açtığı haziran ayında lavanta vadisine konan arı kovanlarından elde ediliyormuş. Tat olarak diğer ballara göre daha yumuşak bir tadı var.

 

Peki ne zaman gitmeli?

 

Haziran ayında açmaya başlayan lavantalar temmuz ayında köyü mor bir renge boyuyor. Temmuz sonu Ağustos başında da hasat başlıyormuş.Temmuz ayı bu köyü keşfetmek için güzel bir ay. Gittiğinize pişman olmayacağınız ve lavantalar arasından çıkmak istemeyeceğiniz bir köy burası.

 

Konaklama

 

Isparta merkezde kalacak oteller mevcut. Ancak Isparta ile köyün uzaklığı 50 km buluyor bu sebeple köyde bir kaç tane ev pansiyonu kurulmuş.


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)