Yukarı

KISA ZAMANDA SAPANCA-DÜZCE

KISA ZAMANDA SAPANCA-DÜZCE

 

Uzun zamandır bir yere gidemediğimiz için sıkıntı bastı.Yine bir göl çıkarması yapalım dedik.Vakit kısa olduğu için yakın bir yer olsun dedik.Sapanca Gölü gezimiz böyle başladı.

 

Sapanca Sakarya’nın küçük bir ilçesi.İlçeye adına veren Sapanca Gölü ilçenin göz bebeği.Zaten restoranlar,kafeler ve hatta tüm şehir gölün etrafında toplanmış.Orman bakımından da zengin olan ilçe de aradığınız huzuru bulabilirsiniz.

 

Sapanca’da yapılacak bir çok aktivite ve tadılacak bir sürü lezzet var.Biz zamanımız kısa olduğu için fazla aktivite şansımız olmadı.Mutlaka yapmanız gerekenleri derledik.

 

-Otoyolun kenarında bulunan Uzunkum bisiklet yolunda bisiklet sürün ya da bir bankta oturup gölün sığ sularına bırakın dertlerinizi.Bisiklet kiralamak için bir dükkan var.Cuzi bir miktara kiralayabiliyorsunuz.Bisiklet yolunun uzunluğu yaklaşık 3 KM.Hemen yanında koşu parkuru var.Uzunkum’da restoranlar ve kafeler de var ama çeşitlilik az.Araç için sıkıntı yaşamazsınız otoparkı mevcut.Ayrıca göl kenarında olta ile balık tutabilirsiniz.

 

-Maşukiye’de ki tesislerde alabalık yiyin.Maşukiye hafta sonraları tur şirketlerinin gelmesi sebebiyle çok kalabalık oluyor.Özellikle Arap turistler bir hayli fazla.Adrenalin sevenler için ATV motorsikletler ile tur ve birkaç tane zipline var.Biz girişte sağda kalan zipline’ye bindik.En yükseği ve en eğlencelisi oradaki.Alışveriş yapabileceğiniz birkaç yer de var.

-Sopeli Doğal Yaşam Köyü’n de kahvaltı yapın.Yapay bir köy olsa da misafirlere doğal hissettirmek için çaba harcanmış.Şelalelerden akan suların oluşturduğu gölette yüzen ördekler ,renk renk  çiçekler hepsi çevreye uyum sağlamış.Kahvaltı için rezarvasyon yaptırmanız gerek.Özellikle yaz aylarında çok kalabalık olduğu için yer bulamazsınız.Kahvaltı fiyat olarak biraz pahalıydı.Kişi başı 50 TL.Tesiste alışveriş yapılacak dükkanlar ve yeme içme için cafeler de mevcut.Az aşağısında Naturköy var.Orası da Sopeli gibi bir tasarım ve hizmet benimsemiş.Hangisine gideceğiniz sizin tercihiniz.

Konaklama için ROOMROOMOTEL  önerimizdir.

 

Sapanca geri dönüşümüz de Sakarya’ya uğradık.Sakarya’da da kısa zaman elimizden geldiğince çok yer gezmeye çalıştık.

 

POYRAZLAR GÖLÜ

 

Merkeze 6 KM uzakta,ulaşımı kolay olan,yerel halkında oldukça ilgi gösterdiği büyükçe bir göl.Milli Parklar koruması altında olduğundan giriş ücretli.Günübirlik mesire yeri.Büyük bir alanda bir çok masa ve ocaklar var.Piknikle uğraşmak istemeyenler için  göl kenarında restoran mevcut.Göl kenarından bisiklet kiralayıp gölün etrafını turlayabilir ya da deniz bisikleti kiralayarak göl üzerinde gezinti yapabilirsiniz.Kamp yapmaya mesire alanında izin verilmiyor ama karşı tarafta orman için de uygun yerler var.

MADEN DERESİ ŞELALESİ

 

Sakarya Karasu’da bulunan şelalenin devamı boyunca akan dere kenarında birkaç restoran ve piknik alanı var.Burada ki restoranlar alabalık yiyebilir ya da piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.Şelaleye ulaşmak için yarım saatlik bir yürüyüş yapmak zorundasınız.İki farklı yol var.Biri derenin içinden geçiyor diğeri kayalıklardan,su kanallarından ve tünellerden geçiyor.Dereden giderseniz suyun içine girdiğiniz için ayaklarınız ıslanacaktır.Bizim önerimiz kayalıklı yolu kullanmanız.Çünkü aksiyonu daha yüksek.Yüksek kayalıkların üzerinden, tek kişinin zar zor sığdıyı dar bir yoldan ve tünellerden geçerek şelaleye varıyorsunuz.Şelalenin altında ki gölette yüzebilirsiniz.Şelalenin suyunun şifalı olduğuna inanılıyor.

ACARLAR LONGOZU

 

Karasu-Kaynarca yolu üzerinden bulunan Longoz ormanlarının  Dünya’da ve ülkemiz de çok az örneği var.Longozu gezmek için bir yürüyüş parkuru yapılmış.Parkur boyunca sol tarafta fındık bahçeleri ve meyveler var.Parkurun  sonunda küçük bir dükkan var çay,cips,su vs satan.Burada bir bardak çay alıp dinlenebilir ve su üzerinde ki çiçeklerin,bitkilerin dansını izleyebilirsiniz.

DÜZCE GÜZELDERE ŞELALESİ

 

Dönüş yolunda Düzce’de ki Güzeldere şelalesine uğradık.Otoyoldan ayrıldıktan sonra yaklaşık 45 dakikalık tırmanışın ardından şelaleye ulaştık. Güzeldere şelalesi yeni turizm açılıyor.Milli parklar buraya çok ciddi yatırımlar yapmış.Yollarını yenilemiş,şelaleyi gören cafeler ve restoran yapmış.Günübirlik gelenler için mesire yeri var. Konaklama konusunda iki seçeneğiniz var.Kamp için ayrılmış kamp alanında çadırla kamp yapabilirsiniz.Çadır da kalmak istemeyenler için ısıtmalı bungalov evlerde mevcut. Görmeye değer bir doğası var.


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)