Yukarı

KASTAMONU PINARBAŞI GEZİSİ

KASTAMONU PINARBAŞI GEZİSİ

 

Kastamonu nüfus olarak küçük ama yüz ölçümü olarak büyük bir şehir. 10’dan fazla ilçesi var ve ilçeler arası mesafe uzun.Hepsinin ayrı ayrı güzelliği var ama bu yazının başrol oyuncusu,derin kanyonları,şelalesi ve İsviçre’yi kıskandıran yemyeşil dağları ile Pınarbaşı ilçesi.Bizce ‘’Heidi burada koşmalı Peter sürüsünü burada otlatmalı’’

 

Horma Kanyonu

 

Horma Kanyonu Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Turizme açık ve  epey uzun yürüyüş parkuru var.Parkurun inşaası halen devam etmekte. Ulaşım gayet rahat.Köy yollarından kanyona ulaşıyorsunuz.Yollar asfalt ve yeterince temiz.Kanyon girişinde idare edecek kadar otopark alanı mevcut.Biz kanyona ücretsiz girdik ama şu an ücret alınır mı bilmiyoruz.Tadilatlar yapıldığına göre burası yakın zamanda daha düzenli olacaktır.

 

Ilıca Şelalesi

 

Kendisi ile aynı adı taşıyan Ilıca köyünde bulunuyor. Belli bir noktaya araçla seyahat mümkün sonrasında aracı otoparka bırakıp 10 dakikalık patika yoldan (patika dediğimize bakmayın taşlarla döşenmiş) yürüyerek şelalenin gürlemesini duyuyor ve muhteşem manzara ile karşılaşıyorsunuz.Şelaleyi net gören bir konumda yeterince geniş hem manzarayı izleyebileceğiniz hem de fotoğraf çekebileceğiniz  tahtadan seyir terası var.Tabi biz bunlara ek olarak kahvaltımızı da seyir terasında yaptık.Koyduk termosa çayımızı,yanına da simit ve peynir.Oh be!Hem karnımızı hem de ruhumuzu doyurduk.Asma köprüden karşıya geçebilir ya da köprü üzerinde sallanabilirsiniz.Şelaleye iniş var.Suya girebilirsiniz ama girmenizi tavsiye etmiyoruz.Zaten yetkililerde her yere uyarı levhası koymuş.Akıntı kuvvetli,gölet derin ve çeken akıntı var.Malzemelerinizi getirip şelale kenarında piknik yapabilirsiniz.Sadece gezi amaçlı geldiyseniz ve karnınız zil çalıyorsa,otoparktan şelaleye yürürken kendi bahçesinde nefis gözlemeler yapıp satan teyze var.

Ayrıca şelaleye 1 KM mesafede bungalov evlerde oluşan bir tesis var. PARK ILICA

Valla Kanyonu

 

Muratbaşı köyünde yer alıyor.Köy yollarında ulaşım sağlanıyor.Özel araçla gidiliyor.Otobüs ya da minibüs yok.Taksi tutabilirsiniz ama ücreti çok tutar.Kanyona bir çok yerden giriş ve bir çok yerden çıkış var.Kanyona inmek ve nehri geçme gibi bir maceraya atılmadan önce buranın geçmesi en zor kanyonlardan biri olduğunu ve ileri derecede profesyonellik ve teçhizat gerektirdiğini bilmenizde yarar var.Hazırlıksız bu maceraya atılan bir doğasever burada kaybolmuş ve ceseti bulanamamış.Çok üzücü bir durum.Onun anısına bir anıt yapılmış.Kanyona giriş yok ama kanyonu yüzlerce metre yüksekten görmek için seyir terası var.Terasa ulaşmak için orman içinden yürüyüş parkuru var.20 dakika yürüyerek terasa ulaşabilirsiniz. Bazı yerlerde kayalara basarak ve çamurdan geçiyorsunuz.Zahmetli ancak manzara buna değer.Teras yeterince güvenli ancak yine de kenarlara fazla yaklaşmayın rüzgar çok şiddetli esiyor. Her şeye rağmen  gelin görün. Hayran kalacaksınız.

 

 

 


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)