Yukarı

HOŞGÖRÜ BAŞKENTİ KONYA

HOŞGÖRÜ BAŞKENTİ KONYA

 

Asırlardır medeniyetlere öncülük etmiş bir şehir Konya.Öyle ki insanlık tarihinin en eski yerleşimi olan Çatalhöyük bunu ispat ediyor adeta.Mevlana’nın gönlünde taht kurmuş gönül köprüsü ile bütün Anadolu’yu hatta diğer coğrafyaları kendine bağlamış,her gelen bir daha gelmek istemiş.

 

 

Dergahlar,türbeler, camiiler, hanlar, köprüler, antik kentler gibi tarihi mirasların yanında şelaleler, göller, obruklar  gibi doğal güzellikler şehrin zenginliğine zenginlik katmış.Yapılan modern yerleşkeler,bilim ve sosyal hayat adına yapılan yatırımlarda Konya’ya ayrı bir hava vermiş. Kısacası Konya her gezi anlayışına ve her çeşit gezginin ruhuna hitap edebilecek bir kent. Bizi de kendisine hayran bıraktı.Biz de Konya için gezi yazımızı yazarak hayranlığımızı dile getirdik.

 

MEVLANA MÜZESİ VE DERGAHI

 

Anadolu ve İslam coğrafyasının en önemli din ve bilim adamlarından biri olan Mevlana Celaleddin Rum-i Mevlavilik kültürünü yayarken Konya’yı evi olarak bildi.Yıllar boyu talebelerine ve Tüm Dünya’ya barış,dostluk ve insanlığa dair hoşgörü mesajları verdi.Mevlana’nın dergahı ve müzesi  merkezde yer aldığından dolayı ulaşım gayet kolay.Tramvay hattı ile ulaşabilir,hatta yürüyerek bile gidebilirsiniz. Hafta sonu tur şirketleri ve çevre illerden gelen çok olduğu için çok yoğun oluyor.Gezerken adım adım ilerliyorsunuz.Fotoğraf çekmekse çok zor.Maneviyatı anlamak için gittiğiniz dergahta sinir kat sayınız artmış olarak çıkabiliyorsunuz.Hafta içi daha sakin olduğu için hafta içi gitmeniz daha iyi olur. Mevlana Müzesi’nin arka tarafında turizm bürosu var.Buradan Konya ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

SELİMİYE CAMİİ

 

Mevlana Dergahı’nın yanında meydanda bulunan camii birkaç asırdır şehrin en önemli ibadet mekanlarından biri.Sultan ikinci selim zamanında yapılmış.Mimarının Mimar Sinan olduğu rivayet edilmekte.Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi. Caminin önünde çeşitli sergiler ve meydanda hafta içi bazen Semazen gösterileri yapılıyormuş.Tüm halka açık ücretsiz olarak.Rutin olarak her cumartesi Mevlana Kültür Merkezi’nde biletli olarak semazen gösterileri yapılıyor.

ALAADDİN TEPESİ VE ALAADDİN CAMİİ

 

Konya’nın merkezi aslında burası.Tepeyi merkez olarak aldığınız da her yere ulaşım kolay.Zaten bir çok yer tepenin çevresin de ya da birkaç km ötesinde kalıyor.Tramvay,toplu taşıma araçları hep bu tepeden geçiyor.Tepe de dinlemek için park var.Aynı adı taşıyan Alaaddin camii var.Bizim gittiğimiz de tadilattaydı o yüzden içini gezemedik ve fotoğraflayamadık.Şantiye demir kapısında baktığımız kadarıyla bile muhteşemdi.Mutlaka görülmeli.

ŞERAFETTİN CAMİİ

 

Alaaddin tepesinin az ilerisinde merkezde bulunuyor.Camii ilk defa 12. Yüzyılda Şeyh Şerafettin tarafından yaptırılmış 1336 yılında tamamen yıktırılarak Çavuş oğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Yolunuzun üstünde ki bu eseri de görmeden gitmeyin.

EŞREFOĞLU CAMİİ

 

Eşrefoğlu Camii, Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinalidir. Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır.Konya’nın Beyşehir ilçesin de,Beyşehir gölü kenarında İçerişehir Mahallesi’nde yer alır. 1296-1299 yılları arasında yapılmıştır.Caminin içi tavanında yer alan pencereler aracılığıyla aydınlatılmaktadır. Caminin ortasında, çatıda ki karların birikmesini sağlayan bir çukur var.Bu çukur ahşap direklerin nemli kalmasını sağlayarak çatlamasını önlemek için yapılmış.İç ve dış mimarisi ile Eşrefoğlu Camii görülmesi gereken bir yer.

BEYŞEHİR GÖLÜ

 

Beyşehir ilçesinde bulunan göl.Türkiye’nin Van ve Tuz göllerinden sonra en büyük üçüncü gölü.Göl üzerinde tekne turu yapan birkaç tekne var.Saatli kalkış yapıyorlar.Biz gittiğimiz de öğrencileri gezdiren tur şirketi satın aldığı için yer bulamadık.Göl kenarında ki deniz bisikleti kiralayan dükkanlardan bisiklet kiraladık ve göl üzerinde gezinti yaptık.Önceden yer ayarlanırsa tekne turu yapmak daha iyi.Tekne turu yapmak istemezseniz göl kenarında ki kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

EFLATUN PINARI

 

Eflatun Pınarı, Hititler Dönemi’nde yapılmış kutsal su anıtı. Beyşehir’e 22 km. mesafede. Anıt, göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran tanrıları tasvir ediyor.Temiz bir suyu var.Dibi yosunlu ama yüzenleri de gördük. Yol üzerinde güzel bir durak.

YER KÖPRÜ-GÖKSU ŞELALESİ

 

Konya’ya yaklaşık 110 km uzaklıkta Hadim İlçesi sınırları içerisinde.Şelale 20 metre yüksekten akıyor.Suyu tertemiz.Şelalenin kenarına restoran yapılıyordu.Araba ile şelaleye kadar ulaşmak mümkün.Şelalenin altına girmek ve yüzmek tehlikeli ancak suyun devamında sığ olan yerlerde yüzebilirsiniz.Suyun kenarını ne yazık ki pinik yapan insanlar kirletmek her yer çöp dolu.Belki özel işletme restoranı açınca durum düzelir.Eğer bahçelerden geçebilirseniz mutlaka şelalenin üstüne çıkıp suyun düşüşünü izleyin.

 

MERAM BAĞLARI

 

Merkeze 8-10 km uzaklıklata kahvaltı ve yemek için ideal bir yer.Özellikle taş köprüsü ve deresi akarken gitmeniz görmeniz gerek.Dere kenarında oturabilir ve deniz bisikleti ile derede gezebilirsiniz.

 

KARATAY MEDRESESİ

 

Medrese, Karatay İlçesi’n de Alaaddin Tepesi’ne yürüme mesafesinde yer almaktadır.Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 649, H. (1251 M.) yılında yaptırılmış.Müze kart geçerli ve müze kart çıkarma işlemi yapıyor.Dışından daha ilgi çekici olan medresenin iç kısmı.Sergilenen tarihi eserler ve medrese duvarlarında ki süslemeler oldukça ilgi çekici.

JAPON KYOTO PARKI

 

Japonya’nın Kyoto şehrinden ilham alınarak yapılmış.Japon mimarisini ve japon bitkilerini büyük bir alanda sergiliyor.Özel günlerden ve dış çekim fotoğrafçılığında aktif olarak kullanılıyor.Parkın ortasında büyük bir restoran var.Kahvaltı ve yemek hizmeti mevcut.Geziniz de yorulduğunuz da dinleneceğiniz hoş bir park.

KLİSTRA ANTİK KENTİ

 

Gökyurt köyünde bulunmakta.Kapadokya benzeri yumuşak kayaların oyulması ile oluşmuş.Şapel,kilise,su sarnıcı gibi yapılar var.Merkeze 34 km uzaklıkla.Otobüsler ana yola kadar getiriyor.Ana yoldan 10 km içeri yürümek ya da otostop çekmek zorunda kalıyorsunuz.Antik kent ve kenti oluşturan coğrafi oluşum oldukça ilgi çekici,ama yerel halk özellikle köylüler yeteri kadar ilgi göstermiyor ve koruyamıyorlar.Kentin içine önceden girilemiyormuş ancak köydeki gençlerin bu kayaların içinde içki içip,ateş yakması ve duvarlarına yazı yazması sebebiyle girişler demir kapılar ile kapatılmış.Alınan önlemlere rağmen hala korunabildiği söylenemez.Kapılar kapanınca bu sefer dış kayaları yazılar yazılmış.Koruyan bir görevli,bekçi olmadığı için bu miras heba olup gidecek ve Konya’ya yazık olacak.Umarız tez zamanda yetkililer gerekli önlemi alır.

KULE SİTE AVM VE KULE SİNİ RESTORAN

 

Şehir merkezinde tramvay hattı üzerinde bulunan Konya’nın en meşhur AVM’si.İçerisinde bir çok mağaza var.AVM’nin en üst katında 46.katta dönen bir restoran mevcut.Yemek yerken döndüğü için bütün Konya’yı tamamen görebiliyorsunuz.Yemekleri  iyi ve fiyatları makul.Restoranda yemek yedikten sonra alt katta ki kafeye inip terasta çay içmek ayrı bir keyif.Akşam gidin,ışıl ışıl Konya’yı tepeden görmek imkanı bulursunuz.

 

SİLLE KÖYÜ VE AYA ELENİ KİLİSESİ

 

Konya’nın merkezine 8 km uzaklıkta ufak,şirin bir köy.Toplu taşıma ile ulaşım var.Kendine has mimarisi,şirin kafeleri ve restoranları var.Küçük bir yer olduğu için gezmesi de fazla uzun sürmüyor.Yürüyerek ya da faytonla gezebilirsiniz.

Aya Eleni Kilisesi

 

Sille köyünün sonunda bulunuyor.Büyük Konstantin’in annesi Helena tarafından inşaa ettirilmiş.Pazartesi günleri hariç her gün açık.Giriş ücretsiz.Belli bir açılış kapanış saati olduğu için önce kiliseyi gezmeniz daha iyi.Aksi takdirde bu güzel eseri göremeyeceksiniz.Buradan Geleva Kalesine yürüyüş yapabilirsiniz.Tepede ki kayalar oyularak inşa edilen Koimesis Tas Panagias Kilisesi’ni de gezin.Sille de irili ufaklı bir çok mağara var.Bu mağaralar Sille Mağaraları olarak biliniyor.

GENEL BİLGİLER

 

Ulaşım

 

Konya’da ulaşım tramvay,taksi ve otobüsler ile sağlanıyor.Tramvay ağı gezilebilecek çoğu yere ulaşım sağlıyor.Merkezde ki gezilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesinde.Genel olarak yüz ölçümü büyük olduğu için ilçelerde ki gezilecek yerler hayli uzak.Özel araçla gezmek daha iyi aksi halde otobüsler de sıkıntıdan patlarsınız.

 

Yemek

 

Konya’da en meşhur yemekler fırın kebap,tirit,etli ekmek gibi yemekler ama Konya mutfağı çok zengin.Fırın kebap için mutlaka Şerafettin Camii’nin karşısında ara sokakta ki Ali Baba Fırın Kebap’ı tercih edin.Tandır’da 6 saat pişen kuzu eti lokum gibi oluyor.Gramaj usulü veriliyor ama tandır ekmeğiyle birlikte gayet doyucu oluyor.Fırın kebap yerken çatal kullamayın,zaten garsonlarda çatal vermiyor yanında ki bir baş soğan ile birlikte ekmeğe sararak yiyorsunuz.Dikkat edin parmaklarınızı yemeyin.Bir de bamya çorbasını mutlaka deneyin.Bamya çorbasını Konya’da bir çok yerde bulabilirsiniz.Biz Kulesini Restoran’da yedik.İyiydi.

 

Konaklama

 

Merkezde bir çok otel ve pansiyon var.Çoğu ara sokaklarda kalıyor ve otoparkı olmadığından ciddi anlamda park sıkıntısı yaşıyorsunuz.Ayrıca bazı sokaklar akşam 6’dan sonra trafiğe açılıyor.Aracınızı bulabilirseniz cadde de bir yere ya da arka sokaklara çekiyorsunuz.Cadde de çekicinin çekme ihtimali ve ceza tehlikesi,arka sokaklarda ise araca zarar gelir mi düşüncesi kafanızı kurcalıyor.Biz Mevlana Otel’de kaldık otopark sıkıntısını yaşadık.Belediye tarafından özel olarak işletilen 7/24 açık bir otoparka günlüğü 20 TL’ye aracı bıraktık.Otopark ücreti ödemek istemiyorsanız ya da aracım güvende olsun isterseniz mutlaka otoparkı olan otelleri tercih edin.

 

Konya aslında iki farklı role sahip bir şehir.Şehrin vitrin kısmı gayet modern ve hoş.Öyle ki ana caddeler de bir tane çöp kutusu olmamasına rağmen caddeler oldukça temiz.Arka mahalleler de ise daha çok sığınmacılar yaşıyor.Gezmek bir hayli vakif alıyor.Özellikle ilçeler arası mesafe oldukça uzak.Biz gidebildiğimiz yerleri sizlerle paylaştık.Daha gezilecek çok yeri olduğunu biliyoruz. Yakın zamanda Konya’ya tekrar yolumuz düşecektir.

 

 

 

 


Aklımda Bir Yer
1 Comment
  • Neslihan C.

    Ellerinize sağlık muhteşem ikili. Rehberinizi baz alarak en kısa zamanda ziyaret edeceğiz.

    25 Kasım 2017 at 13:41 Cevapla

Yorumlarınız bizim için önemli :)