Yukarı

DOĞU EKSPRESİ İLE YOLCULUK

DOĞU EKSPRESİ İLE YOLCULUK

Her mevsimin ayrı güzelliği olduğu kuşkusuz.Güzel bir yaz döneminden sonra nihayet kışın güzelliğine de kavuşuyoruz. İsterseniz eviniz de bir köşede sıcak kahveniz ya da çayınızla,battaniyenize sarılıp beyaz örtüyü izleyebilir ve ya kışın güzelliklerini daha yakından keyifle keşfetmek ve mükemmel bir deneyim yaşamak için Doğu Ekspresi ile Kars gezisi yapabilirsiniz. Bizde kış yaklaşırken yaşadığımız bu macerayı sizlerle paylaşıyoruz.Doğu Ekspresi hakkında gerekenler. İşte başlıyoruz.

 

DOĞU EKSPRESİ NEREDEN HAREKET EDER?

 

Trenin sefer güzergahı normalde Ankara Gar ile Kars Garı arasında;ama yol yapım ve sinyalizasyon çalışmaları nedeniyle tren Kırıkkale’nin Irmak beldesinde ki istasyondan hareket ediyor.Irmak beldesine ulaşım için saat 17:58’de Ankara Eski Tren Garı’nın önünden otobüsler hareket ediyor ve yaklaşık 1 saat sonra Irmak’a varıyorsunuz. Ek bir ücret ödemiyorsunuz;çünkü aldığınız bilet ücretine Ankara-Irmak arası otobüsle ulaşım dahil.Trenin Irmak’tan hareket saati 19:30.Treni beklerken üşüyebilirsiniz;çünkü istasyonun içi kalabalık oluyor ve dışarda beklemek durumunda kalıyorsunuz ama tren hareket ettikten sonra içinizde ki heyecan sizi fazlasıyla ısıtıyor.Şimdi önünüz de 25 saatlik harika bir zaman var.Dönüş güzergahında tren Kars Garı’ndan saat 08:10’da hareket ediyor yine yaklaşık bir günlük yolculuk ile Irmak beldesine varıyor.Bilet ücretine dahil olan otobüslere binerek Ankara Tren Garı’na varıyorsunuz.

 

DOĞU EKSPRESİ VAGONLARI

 

Pulman (Koltuklu) Vagon

 

Pulman vagon bildiğiniz koltuklu vagon oluyor. 2+1 şeklinde otobüs düzeni gibi koltukda yolculuk yapıyorsunuz. Koltuk araları yeterli genişlikte ve koltuklar hafif yatıyor.Diğer vagonlara göre bilet fiyatı uygun oluyor;ama 25 saati koltuk üzerinde geçirmeyi yada koltuk üzerinde uyumayı göze alabilirseniz.Bavul ve çantalarınızı koymak için üst bölümde ve vagonun başında ve sonunda bölmeler mevcut.Eşyalarınızın güvenliğini sağlamakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Pulman vagon için tek kişi bilet fiyatı yetişkin için 46 TL,13-26 yaş arası genç tarife için 36,50 TL.

 

Örtülü Kuşetli Vagon (Odalı Vagon)

 

Örtülü kuşetli vagon 4 kişilik oturma kapasitesine sahip.Karşılıklı olarak otuyorsunuz. Ortada camın altına monte edilmiş ufak bir masası var.Kullanımı çok rahat değil sadece cam kenarında karşılıklı oturanlar yararlanabiliyor.Valizlerinizi koltukların altındaki boşluğa koyabilirsiniz,ayrıca penrecenin üstünde de eşya koymak için bir raf mevcut.Isınmak için her oda da pencerenin altında kalorifer peteği ve kapının üstünde sıcaklığı ayarlamanızı sağlayan bir panel mevcut.(Tren aşırı sıcak oluyor).Panelde elektrik prizi de mevcut ama yanınız da üçlü priz getirmenizde fayda var.Gece lambası ve ışıklar panelden kontrol ediliyor.Pencerenin altında ufak bir çöp kutusu var ama yeterli değil.Koltuklar katlanır şekilde dizayn edilmiş ve katlandığında gayet uzun,geniş ve yüksek yatak oluyor. Alt kısımda iki tane üstte iki tane olmak üzere toplam 4 yatak kapasitesi mevcut. Üstteki yataklara çıkmak için merdiven mevcut.Kompartman görevlisi size paketlenmiş şekilde temiz nevresim,pike ve yastık getiriyor ama kendi nevresimizi de getirebilirsiniz.Yolcuğun bitmesine 1 saat kala kompartman görevlisi nevresimleri toplamak için odanızın kapısını çalıyor.Odanın kapısı içeriden kilitleniyor ama dışarıdan kilitlenmiyor bu nedenle odadan ayrılacaksanız eşyalarınızın güvenliği sağlayın.Mahremiyet konusunda gayet yeterli koridor tarafında kapıda ve pencerede perde mevcut kapattığınız da dışarısı ile bağlantınız kalmıyor.

 

ÖNEMLİ! 4 kişiden az seyahat edecekseniz örtülü kuşetli vagonun boş kalan koltuklarını da uygun tarife ile satın alıp vagonu kapatmanız gerekiyor.Aksi durumda tanımadığınız kişiler ile yolculuk edebilir ya da görevli sizi bayan-erkek ayrımı yaparak başka bir odaya alabilir.Sonuç olarak her durumda tanımadığınız insanlarla yolculuk yapmış olursunuz.Aynı durum yataklı vagon içinde geçerli.
Bilet fiyatları tek kişi yetişkin için 61 TL, 13-26 yaş genç için 51,50 TL.

 

Yataklı Vagon

 

Örtülü kuşetli vagondan farklı olarak 2 kişilik yatak,mini buzdolabı,düzenli bir askılık,çalışma ve yemek masası (ikisi entegre),lavabodan(tuvalet değil) oluşuyor. Yataklı vagonda 2 priz var.Diğer özellikleri örtülü kuşetli ile aynı.
Bilet fiyatları tek kişi yetişkin için 116 TL, 13-26 yaş genç için 106,50 TL. İki kişi için yetişkin 96 TL genç için 86,50 TL.

NASIL BİLET ALINIR?

 

Doğu Ekspresi’ne bilet almak için TCDD çağrı merkezini arayabilir yada EYBİS üzerinden internetten bilet alabilirsiniz.

 

TUVALETLER VE TEMİZLİK

 

Trende tuvaletler ortak kullanım.Her vagonun başında ve sonunda hem alaturka hem de alafranga tuvalet mevcut. Temizlik ilk bindiğinizde gayet iyi ama sonrasında ortak kullanımdan dolayı pisleniyor.Bu da özensiz yolcuların suçu. Tuvalet kağıdı ve peçete,sabun konusunda zaman geçtikçe azalma olabiliyor.Su ilk başlarda yeterli,sonrasında depo boşaldıkça az akıyor yada hiç akmıyor. Kendi malzemelerinizi getirmenizde fayda var.Bir diğer önemli nokta hangi vagonda yolculuk ediyorsanız o vagona ait tuvaleti kullanmak zorundasınız. Kompartman görevli diğer vagonların tuvaletini kullanmaya yeltendiğiniz de sizi uyarıyor.Çaktırmadan girerseniz o başka.

RESTAURANT VE YEMEK

 

Trende restaurant var ve yemek yeme imkanı var.Yemekleri hazır gıdalar ve ısıtılıp servis ediliyor.Lezzetleri fena değil ama fiyat olarak aşırı pahalı.Biz gittiğimiz de İtalyanlar işletiyordu ve durum böyleydi şimdi nasıldır bilmiyoruz. Restaurantta yemeniz gibi bir zorunluluk yok.Kendi yemeğinizi getirebilirsiniz.Prizler çaydanlık,su ısıtıcı,elektrikli ocak gibi mutfak aletlerini çalıştıracak güçte.Kısacası çöplerinizi muhafaza etmek koşuluyla örtülü kuşetli ve yataklı vagonda istediğiniz gibi yiyip içebilirsiniz.Böylesi hem daha keyifli hem de daha hesaplı olacaktır.Ayrıca Erzurum’a gelmeden trene cağ kebabı sipariş edebilirsiniz.

 

DOĞU EKPRESİ GÜZERGAHI

 

Doğu Ekspresi’nin güzergahı Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas -Erzincan – Erzurum – Kars şeklindedir.Yolculuğun bazı yerlerinde tren Fırat Nehri’nin kenarında geçiyor.En güzel manzaralar Sivas-Erzincan arasında.Gün doğumunu asla kaçırmayın. Tren İstasyonlarda en fazla 10 dakika kalıyor(Erzurum’da) diğer duraklarda 2-3 dakika bekliyor. Güzergah bilgilerinizi TCDD’den alıntıdır ama siz yine de güzergah ve tren hakkında değişiklikler olabilme ihtimaline karşı sağlıklı bilgi için TCDD çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 

 

 


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)