Yukarı

ÇİNİ DİYARI KÜTAHYA

ÇİNİ DİYARI KÜTAHYA

Kütahya tarihimiz de çok önemli yeri olan bir şehir.Böyle olunca da bir çok tarihi eser ve korunarak bu günlere kadar ulaşmış bir kültür birikimi var.Doğasının güzelliği de bu birikime renk katmış.Kütahya’da  gezilecek yerler birbirine çok yakın,genelde çoğu merkez de yer alıyor.

 

SAAT KULESİ

 

Kütahya Merkez’de bulunan saat kulesi Kütahya Valisi Fuat Paşa tarafından yaptırılmış.Ulaşım çok kolay.Yürüme mesafesinde ana caddeye ve otobüs duraklarına yakın.Yolunuz illa ki buradan geçecektir.Görmek istemeseniz de o size kendini gösterecek.

 

DÖNENLER MEVLEVİHANESİ

 

Mevlevi kültürünün üçüncü en önemli merkezi.İl merkezinde bulunuyor.Biz gittiğimiz de tadilattaydı,bu nedenle gezemedik ve fotoğraf çekemedik.Göremediğimiz için üzüldük ama bir daha ki sefere mutlaka göreceğiz.

 

KÜTAHYA ULU CAMİİ

 

Dönenler mevlevihanesinin karşısında bulunuyor. 1381 yılında inşa edilmiş.Caminin şehrin en büyük iç mekana sahip ibadet yeri.İçerisini mutlaka gezin hayran bırakan bir güzelliği var.

 

KÜTAHYA ÇİNİ MÜZESİ

 

Kütahya merkezde bulunuyor.Çini üzerine açılan ilk müze olma özelliği taşımaktadır.Müze 1999 yılında ziyarete açılmış.Girişlerde müzekart geçerli.Çini müzesine mutlaka uğramanızı öneriyoruz.Eşyaların üzerinde adeta ustalık konuşmuş ve muhteşem bir görsel şov yapılmış.

 

ÇİNİLİ CAMİİ

 

Merkezde bulunduğu için araçla 3 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.Çinili Camii Türkiye’de ve Dünya’da çini ile kaplanmış tek camii.Hem içi hem dışı çini ile kaplı.Küçük bir camii ancak Kütahya çinisinin güzelliği ile birleşince hayranlığınız büyüdükçe büyüyor. Camii Kütahya’nın simge yapılarından biri.Mutlaka görmeniz gerekin bir yer.

 

KÜTAHYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

 

Kütahya Arkeoloji Müzesi ,1314 yılında Umur Bin Savcı tarafından yaptırılan eski bir medrese binasında ziyaretçilere açık.Müzekart geçerli ve giriş ücretleri makul.Çini müzesi ile birlikte Kütahya tarihi için en önemli müzelerden biri.Burayı gezerek eski dönemlerden devletlerin ve milletlerin gözünde Kütahya’nın önemini anlayabilirsiniz.

 

KÜTAHYA KALESİ

 

Merkezden araçla 5 dakika da ulaşımı var.Kaleye kadar arabanızla çıkabilir ve arabanızı otoparka bırakabilirsiniz.Kütahya’yı tepeden görmek ve şehir manzarası fotoğraflamak için ideal bir yer.Kalede çay,kahve içebileceğiniz ve aparatif yiyecekleri olan bir işletme mevcut.Şehir manzarası eşliğinde bir yudum çay ya da kahve içmek gezinizde size enerji katacak.

 

KONAKLAMA

 

Merkezde konaklama yapılabilecek bir çok otel ve pansiyon var,ancak otelcilik vasat.Yıldızlarına aldanmayın.Lobisi güzel döşenmiş bir otelin arka planı yani odaları berbat olabiliyor.Biz bunu tecrübe ettik.Saat kulesinin karşısında bulunan Hotel Erbaylar’da kesinlikle kalmayın.Ücreti pahalı ve hizmet yok.Otoparkı olmadığı için aracı arka sokaklarda bir sitenin önüne çekmek zorunda kaldık.Odalarda 1980 yılından kalma mobilyalar var ve çoğu kırık.Lavabo adım atılacak gibi değil.Tüplü televizyon var mini bar falan yok.Resepsiyona bağlanacak telefon yok.Perdeler ve halılar hiç yıkanmamış.Her yer sigara kokuyor.Klima yok. Böyle bir ortamda daha fazla kalamadık bir gece zoraki uykusuz geçtikten sonra sabah arkamıza bakmadan kaçtık.Eğer kendi aracınız varsa Yoncalı’da ki otellerde kalmanız daha iyi olacaktır.Hem daha ucuz hem de termal sudan faydalanma imkanınız olacaktır.

 

GENEL BİLGİLER

 

Kütahya öğrencilerin fazla olduğu renkli bir şehir.Ana çarşı caddesi boyunca sağlı sollu cafeler ve alışveriş mağazaları var.Kütahya’dan hediyelik eşya almak için çarşıda gezmeniz yeterli.Özellikle çini ürünlerini alın ve evinizin bir köşesine koyun.Ana cadde üzerinde Kütahya Porselen’e ait bir fabrika satış mağazası var.Çeyiz mağazalarında 15 liraya aldığınız bir servis tabağını buradan 5 liraya alabilirsiniz.Peki biz o kadar gezdik de yemek yemedik mi? Elbette yedik.Kahvaltı için ana caddede Siyah İnci adında bir mekan var.İçiniz kararmasın hemen.Mekanın tasarımı çok hoş.Kahvaltısı ucuz ve bol,ayrıca lezzetli.Yeni açılan bir mekan zamanla Türkiye’ye yayılacaklarını söylüyor işletme sahibi.İlgilenenlere duyurulur bayilik veriyorlarmış. Yemekten sonra tatlı yemesek olmaz.Bu sefer de şekerimiz düştü gezmekten.Kendimizi yine malum ana caddede yer alan Waffle Box’da bulduk.Harika çeşit çeşit,kocaman waffle yapılıyor bu mekanda.Yanına da değişik aromalı içecekler.Tatlı krizleriniz de sığınmanız gereken bir liman burası. Ana caddenin sorunda Sera Park AVM ve fuar alanı var.AVM bahçesinde bazı günler tadım şenlikleri ve illerin yöresel lezzetlerinin tanıtımları oluyor.Lezzetleri yerinde tatmak güzel olsa da şenliklerde yapılanlarda fena değil.Kütahya’da hoşumuza giden bir o kadar da ilginç olan otobüs duraklarının camla kapalı klimalı,koltuklu,televizyonlu,güvenlik kameralı ve su sebilli olmasıydı.Bizce güzel bir fikir.Tüm ülkeye yayılmasını isteriz.

 

Bizim 2 günlük Kütahya maceramız böyle yaşandı.Gezemediğimiz ve tekrar gezmek istediğimiz yerler var.Bir daha ki sefere daha fazla vakit ayırıp Kütahya’yı baştan sona keşfedeceğiz.


Aklımda Bir Yer
1 Comment
  • Cengiz

    Kütahya’ya yolumuz hiç düşmedi. Ama görünen o ki bu şehir gezmeyi hakediyor.

    Çini denilince sanirim dunyada akla lizbon gelir, Kütahya neden almasın ki

    4 Mart 2018 at 07:56 Cevapla

Yorumlarınız bizim için önemli :)