Yukarı

SALDA GÖLÜ VE BURDUR GEZİSİ

SALDA GÖLÜ VE BURDUR GEZİSİ

 

SALDA GÖLÜ

 

Salda Gölü Yeşilova ilçesinde bulunuyor.Göl ve çevresi tamamen farklı bir doğa.Mars’ta bulunan beyaz kristallerden oluşan kumsal sizleri başka dünyalara getirecek.Turkuaz suyu Maldivler’i düşletecek. Bir gölde yüzmenin ne kadar keyifli olduğunu bilmiyorduk.Salda’da yüzmek orman işletmenin plaj alanı dışında yasak.Biz de orayı kullandık ama risk alıp diğer kısımlarda yüzenler de vardı. Salda mutlaka gidip görülmesi hatta mümkünse kamp yapılması gereken bir yer.Belediyeye ait ücretsiz bir kamp alanı var.Ücretsiz olması bir yandan iyi bir yandan kötü.İyi yanı herkes bu güzel doğayı keşfediyor.Kötü yanıysa ücretsiz olduğu için her kesimden insan geliyor.Temizlik ve güvenlik sıkıntılı.Huzur bulmaya gittiğiniz yer de gürültü ve güvenlik gerekçesiyle uyuyamıyorsunuz bile. Sezonun da çok kalabalık oluyor.Çadırlar dip dibe. Tesisin olduğu yer zaten Salda’nın güzel kısmı de.Kalabalıktan dolayı durgun su olduğu için göl kirli oluyor.Maldivler kısmı kamp için elverişli ama kamp alanı yok.Araçla girişte kapatılmıştı ama farklı yollardan girenleri gördük.Her şeye rağmen çadır kuracaksanız doğru adres burası.

 

SALDA’DA KONAKLAMA

 

Salda Göl’ü kenarında kamp yapabilirsiniz.Göl 1.derece sit alanı olduğundan çadırları kaldırmak için jandarma gelebilir.Otelde konaklama imkanı sadece Lago Di Salda adlı otelde mevcut.Göl çevresinde tek otel burası.Yeşilova ilçesinde ki oteller nezih ortamlar değilmiş.Sıkıntılı tipler girip çıkarmış.Sit alanı olduğu için başka otel kurulamıyor.Tüm bu sebeplerden dolayı fiyatlar çok pahalı.

 

YEŞİLOVA VE SALDA’DA YEMEK

 

Salda Göl’ü çevresinde yemek imkanı yok.Yemek için 5 km uzakta ki ilçe merkezine gitmek zorundasınız.Merkez de öyle lüks restoranlar beklemeyin.Burada meşhur olan tostçular.Çeşit çeşit tost yapılıyor.Özellikle Gül Tost’ta kıymalı tost yemenizi tavsiye ederiz. Vaktiniz varsa sahibi ile sohbet edin konuşkan ve iyi niyetli ağabeyimiz. Birkaç tane esnaf lokantası var ama yemekleri nasıldır bilmiyoruz.Yeşilova’da hem Salda’ya hem de ilçeye karşı ilgisiz.Şehir zorla yaşıyormuş gibi. Bu nedenle turizm amaçlı tesis ve yemek için restoranlar çok kısıtlı.

 

SAGALASSOS ANTİK KENTİ

 

Kent bir dağın tepesinde kurulu.Çok önemli bulgular var.Efes Antik Kent’e bazı yerleri benziyor.Büyük bir alanda kurulu çalışmalar hala devam ediyor.Tepe de bir seyir terası yapılmış kafeterya gibi vadi manzarasını izlerken antik çağın zirvesinde  hissediyorsunuz.Müzekart geçerli.Otopark var. Sagalassos tam anlamıyla keşfedildiği zaman daha çok turist çeken bir yer olacaktır.

DOĞA TARİHİ MÜZESİ

 

Burdur ve çevresinde bulunan eski çağlara ait hayvan iskeletleri vs. gibi doğaya dair eserlerin sergilendiği bir müze. Ufak tefek tarihi parçalardan büyük iskeletlere kadar her şey var.Özellikle büyük güney filinin iskeletini görmenizi tavsiye ederiz.Müze Burdur merkezde.Müzekart geçerli.

 

BURDUR ARKEOLOJİ MÜZESİ

 

Burdur Müzesi şehir merkezinde yer alıyor.Müze kart geçerli.Uluslararası ödül almış bir müze.Bu ödülü gerçekten hak etmiş.Çünkü eserleri gerçekten büyüleyici.Eski çağlardan Yunan ve Roma uygarlığı heykelleri,tanrı heykelleri,lahitler,medeniyetlere ait eşyalar var.Ayrıca teknoloji iyi kullanılmış.Antik çağlar hakkında bilgi veren sesli ve görsel materyaller mevcut.Tarih merakınız varsa mutlaka uğrayın.

 

BURDUR’DA YEMEK

 

Tabi ki en ünlü yemeği Burdur Şiş ve yanına da tatlı olarak ceviz ezmesi.Mutlaka tadılması gereken lezzetler.

 

 

 

 


Aklımda Bir Yer
Henüz Yorum Yok

Yorumlarınız bizim için önemli :)